Panjur sistemleri ve kepenk sistemleri, özellikle villa tarzı evlerde, müstakil yapılarda ve yazlık tipi yaşam alanlarında sıklıkla kullanılan bir cam ve/veya pencere koruma sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır.
Panjur temelde pencere dışına takılan, yatay şekilde ve açılır-kapanır biçimde üst üste bindirilmiş tahtalardan oluşan, güneş ve rüzgarı önlemek amacı ile takılan bir aparat olarak tanımlanır. Panjurlarda var olduğundan bahsettiğimiz bu tahtalar bazı modellerde dar plastik parçalar olarak da karşımıza çıkabilir. Öte yandan kepenk ise genel olarak çarşı gibi kalabalık ve tenha yerlerde hırsızlık ve benzeri olaylara karşı bir güvenlik aracı olarak dükkanları kapatmak amacı ile kullanılan, çoğunlukla saç levhadan türlü biçimlerdeki demir veya tahtadan yapılmış bir kapak olarak nitelendirilir.

Panjur ve Kepenk İmalatı

Panjur ve kepenk çeşitleri temelde birkaç ayrı noktada birbirinden ayrılsa da çoğunlukla aynı üretim mantığı ile imal edildiği için genellikle birlikte anılan ve satılan ürün grupları olarak karşımıza çıkar. Dolayısıyla da panjur imalatı ve kepenk imalatı süreçlerini bir olarak almak mantıklı olacaktır. Söz konusu panjur üretimi olduğu zaman özellikle son yıllarda büyük inşaat firmalarının projelerinde sıklıkla kullandığı panjur tipinin alüminyum panjur olduğunu söylemekte fayda vardır. Panjur modelleri arasında fazlasıyla revaçta olan alüminyum panjur kapı, her şeyden önce ses yalıtımı ve hırsızlığa karşı büyük bir koruma ve güvenlik teşkil eder. Bununla birlikte bu tip panjur çeşitleri hava koşullarından koruma ve ısı izolasyonu konusunda da gerçek anlamda bir yapısal çözüm olarak karşımıza çıkar.

Kepenk üretimi de tıpkı panjur üretimi esnasında olduğu gibi son teknolojik cihazların kontrolünden, güvenlik ve yalıtım testlerinden ve çağdaş üretim tekniklerinden geçmektedir. Kepenklerin özellikle iş yerlerinde kullandığından bahsetmiş, tercihen pencere ve kapıların mühürlenmesinde de rol oynadığını belirtmiştik. Eski tarz kepenkler ağır ve hantal materyalden üretildiği için açma ve kapama esnasında esnafa ve kullanıcıya büyük ölçüde zorluk çıkartıyordu demek yanlış olmaz. Ancak son teknolojik gelişmeler ile birlikte yeni nesil kepenkler kolaylıkla açılır ve kapanır hale gelerek herkesin gündelik hayatını kolaylaştırmayı amaçlıyor. Bununla birlikte mağaza ve iş yeri güvenliğini sağlama konusunda bir numara olan kepenk çeşitleri zahmetsiz, problemsiz ve uzun ömürlü bir biçimde kullanıcılarına hizmet ediyor.

Panjur ve Kepenk Modelleri

Hem panjur hem kepenk modellerini pek çok farklı kullanım alanına ve tercihine göre sınıflandırmak ve sıralamak mümkün. Panjur modellerine baktığımız zaman pek çok farklı yaşam alanına ve ev tarzına göre modelin karşımıza çıktığını söyleyebiliriz. En sık tercih edilen panjur çeşitleri arasında motorlu panjur ve panjur perde olduğunu vurgulamak mümkün. Motorlu panjur tek bir düğme yardımı ile çalışan bir panjurdur ve manuel panjur çeşitlerinin aksine herhangi bir manuel iş gücü gerektirmez. Motorlu panjurun ilgili düğmesine bastığınız takdirde panjuru dilediğiniz seviyeye kadar açabilir ve aynı şekilde de kapatabilirsiniz. Panjur perde ise tıpkı panjur jaluzi gibi bir üründür ve adeta perde görünümlü ya da jaluzi görünümlü bir panjur havası yaratır. Bir yandan camlarınızı ve pencerelerinizi panjur görevini yerine getirerek korurken bir yandan da perde ya da jaluzi görünümü sağlayarak adeta evinizin bir parçasıymış havası yaratır ve estetik bir görünüm oluşturur. Bir diğer popüler panjur çeşidi ilse balkon panjur olarak karşımıza çıkar. Balkon panjurlar genellikle balkon kapılarına ve camlarına takılan panjurlardır ve genellikle yüksek derecede güvenlik önlemi sağladıkları için tercih edilirler. Endüstriyel ve sanayi ortamlarında kullanılan panjurlar ise endüstriyel panjur ve mekanik panjur olarak adlandırılabilir.