Alüminyum maddesi temelde ısı yalıtımı için fazlasıyla uygun bir materyal olarak karşımıza çıkmaz. Termal olarak bölümlere ayrılmış, yani başka bir deyişle yalıtım yapılmış alüminyum profillerde iç ve dış mekan ile temas içerisinde olan alüminyum doğrama modelleri ve profil parçaları plastik bariyerler aracılığı ile birbirlerinden ayrılır ve alüminyum pencere bu şekilde ısı yalıtımlı hale gelir. Alüminyum ile elde edilen ısı yalıtımını ve kullanışlılığını kavrayabilmek için “Alüminyum doğrama nedir?” sorusunun yanıtına bakmak gerekir. Bu bağlamda alüminyum doğrama aslında farklı uzunluklardaki çeşitli alüminyum profillerin kesilerek işlenmesi ve bu ürünlerin kapıpencerecam balkon sistemi olarak hayatımızda işlevsel bir yer alması işlemi olarak karşımıza çıkar.

İstanbul Acılar Alüminyum Doğrama İmalatı ve Üretimi Firması Arslan Yapı Sistemleri

Dünya çapında ısı yalıtımlı profiller ve alüminyum doğrama imalatı teknik olarak 1970’lerin başında başlanmıştır. Buna rağmen ülkemizde ilk yıllardaki yalıtımsız ve ilgili tamamlayıcıları eksik olarak tamamlanan pencere uygulamaları, tüketicilerde farklı yanılgı ve yargılara yol açmıştır. Bu yanılgı ve yargıların oluşmasının sebebi, tüketicilere alüminyumun ısıyı ilettiğinin, alüminyumun pencerelerdeki yalıtımının iyi olmadığını veya alüminyum kaplama olan pencerelerde terleme sorunun oluşacağını söyleyen kesimler olmuştur. Halbuki özellikle içinde bulunduğumuz modern çağa gelinene kadar ısı yalıtımlı pencereler son derece iyi ısı yalıtım değerlerine sahip halde üretilmeye başlamıştır ve bu konuda plastik ya da PVC pencereleri aratmayacak düzeye gelmiştir. Öte yandan da PVC’nin alüminyumun muadili olduğunu söylemek konusu ayrı bir tartışma konusu olarak karşımıza çıkar. Aslına baktığınızda alüminyum doğrama yerine plastik yani PVC doğramanın tercih edilemeyeceği pek çok durum vardır. Bu açıdan bakıldığında alüminyumun sunduğu eşsiz avantajlar alüminyum doğrama çeşitleri ve modellerini halen mimari projelerin vazgeçilmezi yapmaktadır. 

Bu bağlamda baktığınız zaman alüminyum doğrama modelleri pek çok avantajı da beraberinde getirir. Bunlardan bir tanesi alüminyum doğramaların PVC doğramalara oranla daha dayanıklı, stabil, uzun ömürlü ve güçlü yapıda olmasıdır. Alüminyum doğrama kapı ya da alüminyum doğrama balkon yaklaşık 40 senelik bir ömür vaat ederken PVC kaplı bir pencere, kapı ya da balkon kaplama standart şartlar altında 25 yıllık bir ömre sahiptir. Alüminyum doğrama sistemleri tarafından vaat edilen bir diğer önemli avantaj da kesinlikle terleme yapmamasıdır. Alüminyum doğrama pencere ve kapılar PVC pencere ve kapıların aksine yüksek ve düşük sıcaklıklarda mekanik ve teknik özelliklerini muhafaza eder ve ısı değişimlerinden etkilenmeyerek özelliklerini korumaya devam ederler. Bununla birlikte alüminyum doğramalar daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi ziyadesiyle dayanıklı ve güçlü olduklarından ötürü görünen genişliği nispeten az olan çerçevelerin de kullanılmasına olanak tanır. Bu şekilde hem gün ışığından maksimum düzeyde yararlanabilir, hem de evinizde estetik bir görüntü oluşturabilirsiniz. Alüminyum doğrama sistemlerinin rüzgara karşı gösterdiği direnç de oldukça kuvvetlidir ve bu sistemler, atalet momenti yüksek sistemlerdir.

Alüminyum Doğrama Fiyatları

Her şeyden önce bilmeniz gerekir ki ahşap ve plastik doğramalarla sınırlı ebatlarda çözümler üretilebilirken alüminyum pencereler ile geniş tasarımlar, dekorasyonlar ve mimariler yaratılabilir ve üretilebilir. Başta Fransız balkon, dükkan vitrinleri gibi kat boyunca geçilen açıklıklarda ve rüzgar yüküne dayanımın çok önemli olduğu yüksek binalar ile yüksek katlarda alüminyum doğramalar güvenle kullanılabilir. Alüminyum doğrama fabrika, ofis, ev ve iş yeri gibi farklı alanlarda kullanılabilmektedir. Bununla birlikte tabii ki alüminyum doğrama fiyatları da kullanılan metre kare ölçüsü, model ve tarza göre de değişkenlik göstermektedir. Alüminyum doğrama fiyatı skalaları ile ilgili detaylı bilgiyi Arslan Yapı PVC Sistemleri ile iletişime geçerek alabilir, bütçe ve ihtiyaçlarınıza yönelik bir fiyat teklifi alabilir ve istekleriniz doğrultusunda bir alüminyum doğrama siparişi verebilirsiniz.

Alüminyum Doğrama Modelleri ve Çeşitleri

Alüminyum doğrama ev, iş yeri ve çeşitli dükkanlarda sıklıkla kullanılan bir doğrama sistemi olarak karşımıza çıkar. Bu noktada alüminyum doğrama modelleri ve çeşitlerinin pek çok farklı tarzda mevcut olduğunu söylemek mümkün. Alüminyum doğramalar her şeyden önce yüzde 100 geri dönüşümlü, doğal ve çevrecidir. Geri dönüşümünde yüzde 95’e yakın enerji tasarrufu sağlayan alüminyum doğrama fitilleri, geri dönüşüm için harcanan enerjinin sadece yüzde 5’ini harcamış olur. Bununla birlikte alüminyum doğramalar hiçbir şekilde cıva ya da kurşun benzeri kanserojen maddeler içermez.

Pek çok alüminyum doğrama penceresi kendi içinde yangın yönetmeliğine uygun olarak imal edilir. Örneğin hastane ve okul projeleri başta olmak üzere pek çok şartnamede alüminyum doğrama kullanılması şartı bulunur. Isıya karşı dayanıklılığı bir yana zehirli gaz ve kıvılcım çıkarmaması da yalıtımlı alüminyum pencerelerin önemli bir özelliğidir. Alüminyum maddesinin doğal korozyon önleyici kaplaması bulunmaktadır; böylelikle kontrollü oksitlendirme ile korozyon engellenmiş olur. Özetle alüminyum doğrama dış cephe ve benzeri alanlar hava koşullarına oldukça dayanıklı olarak karşımıza çıkar.